علمی و پزشکی

علائمی که نشان می‌دهد بیش از اندازه از مکمل‌های غذایی استفاده کرده‌اید

مجله سلامتی ایران/ خراسان رضوی وقتی صحبت از ویتامین ها و مکمل ها می شود، به این معنا نیست که مصرف بیشتر بهتر است.

استفاده بیش از حد از ویتامین ها و مکمل های غذایی می تواند عوارض جانبی ناخوشایند یا جدی برای افراد ایجاد کند.

لازم به ذکر است که برخی از ویتامین ها نباید به عنوان مکمل مصرف شوند.

ناراحتی شکمی

اولین علامتی که نشان می دهد بیش از حد ویتامین یا مکمل مصرف می کنید، معمولاً یک واکنش گوارشی است. ممکن است حالت تهوع، استفراغ یا اسهال را تجربه کنید.

البته ممکن است به این معنی باشد که شما با معده خالی ویتامین مصرف کرده اید که بهتر است همراه با غذا مصرف شود.

ممکن است بیشتر از آنچه بدنتان می تواند مکمل مصرف کنید. برای ایمن بودن، همیشه قبل از شروع یک رژیم غذایی جدید یا مکمل ویتامین، با پزشک خود مشورت کنید.

ریزش مو

یکی از عوارض مصرف بیش از حد ویتامین A ریزش مو است. ویتامین A یک ویتامین محلول در چربی است. برخلاف ویتامین های محلول در آب، بدن هر مقدار اضافی را از طریق ادرار دفع می کند، ویتامین های محلول در چربی در چربی بدن تجمع می یابند.

اگر بیش از حد از این ویتامین مصرف کنید، ممکن است باعث مسمومیت شود. سایر ویتامین های محلول در چربی شامل ویتامین E، D و K هستند، بنابراین مراقب باشید که از دوز توصیه شده روزانه هر کدام تجاوز نکنید.

افزایش خطر ابتلا به سرطان

تحقیقات بر روی مکمل های بتاکاروتن یا ویتامین E یا دوزهای بالای بیوتین (ویتامین B7) نشان داده است که مصرف بیشتر این مواد ممکن است خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد.

خبر مرتبط:  فوت یک زائر اربعین و نبودن مورد مشکوک کرونا

بهار گذشته، گروه خدمات پیشگیری ایالات متحده (USPSTF) رسماً مصرف بیش از حد مکمل های ویتامین E یا بتاکاروتن را اعلام کرد و گفت که این مکمل ها می توانند خطر ابتلا به سرطان یا پیامدهای ضعیف بیماری قلبی را افزایش دهند. نتایج یک مطالعه دیگر نشان داد که مصرف مگادوز بیوتین (پنج تا 10 میلی گرم در روز) خطر ابتلا به سرطان ریه را در مردان افزایش می دهد.

مشکلات عصبی

استفاده بیش از حد از برخی ویتامین ها مانند ویتامین B6 می تواند باعث مشکلات عصبی مانند بی حسی یا سوزن سوزن شدن شود.

برای جلوگیری از این امر، هرگز ویتامین ها را بیشتر از مقدار توصیه شده روزانه مصرف نکنید.

خون ریزی بیش از حد

یکی دیگر از انواع خطرناک مصرف ویتامین یا مولتی ویتامین حاوی ویتامین E خونریزی بیش از حد است.

کاترین بولینگ، پزشک خانواده می گوید: «تا زمانی که دلیلی برای مصرف ویتامین E ندارید، نباید خودسرانه آن را مصرف کنید. ما فکر می کردیم این خوب است زیرا آنتی اکسیدان بود، اما بیشتر یک خطر بود تا یک مزیت. ویتامین E می تواند خون را رقیق کرده و زخم های کوچک را به دوره های خونریزی جدی تبدیل کند.

انتهای پیام/