ورزشی

تیم کشتی آزاد امید ایران نایب قهرمان جهان شد – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری آنلاین، رقابت های کشتی آزاد قهرمانی جهان روزهای ۱۴ تا ۲۵ آبان ماه در بلگراد صربستان برگزار شد و در پایان ایران با امیرعلی آذرپیرا در وزن ۹۷ کیلوگرم قهرمان شد. مدال طلا توسط محمد صادق فیروپور و سجاد غلامی برای مدال نقره اوزان 74 و 86 کیلوگرم و احمد محمد نژاد جوان، علی اکبر فضلی، علی سوادکوهی، امیرحسین فیروپور و سید مهدی هاشمی در اوزان 57، 70، 79، 92 و 125 کیلوگرم و 140 امتیاز به این معنا که نایب قهرمان شد.

در این مسابقات روسیه با 145 امتیاز قهرمان، ایران با 140 امتیاز نایب قهرمان و ارمنستان با 114 امتیاز نایب قهرمان شد.

نتایج کشتی گیران کشورمان در این رقابت ها به شرح زیر است:

در وزن 57 کیلوگرم احمد محمدنژاد جوان در دور اول استراحت کرد و در دور دوم با عبور از سد پاتریک گلوری با نتیجه 11 بر 11 راهی مرحله یک چهارم نهایی در آمریکا شد. وی در این مرحله مقابل باکبولات میرزنجار اولو دارنده مدال برنز آسیا از قرقیزستان با نتیجه 7 بر صفر شکست خورد و به دلیل این کشتی گیر در فینال، نماینده کشورمان به گروه بازنده ها رفت. . در این گروه، آنها دیاموندیتو یونا فاف 18 از گینه بیسائو را با نتیجه 18–18 شکست دادند تا به مرحله مقدماتی صعود کنند. وی با نتیجه 3 بر 2 دیمیتری شاملا از بلاروس را شکست داد و به مدال برنز دست یافت.

در وزن 61 کیلوگرم مجید دستان با نتیجه 4 بر 2 دانیل پوچینو از ایتالیا را شکست داد. آنها دور بعد را 7 بر 6 به نارانجو نارمانداخ مغولی باختند. داستان از رقابت حذف شد.

در وزن 65 کیلوگرم سید حسن عبادی در دور نخست مقابل کارولی کاسه از مجارستان با نتیجه 11 بر صفر به برتری رسید.

علی اکبر فضلی وزن 70 کیلوگرم پس از استراحت در دور اول توسط بسار نودوم از گینس بیسائو به مرحله یک چهارم نهایی راه یافت. آنها در این مرحله مقابل آرنازار اکمت علی اف دارنده مدال نقره جهان از قرقیزستان با نتیجه 10 بر 6 شکست خوردند و فضلی با صعود کشتی گیر قرقیزستانی به فینال شکست خورد. در این گروه کریستوس کریستوفوریدیس از یونان را با نتیجه 10 بر صفر شکست دادند و به دیدار رده بندی راه یافتند. وی در این دیدار سد مراد اولیوف از آذربایجان را با نتیجه 5 بر 4 برد و به مدال برنز دست یافت.

خبر مرتبط:  آیا این بهترین تیم ملی تاریخ است؟

در وزن 74 کیلوگرم محمد صادق در دور نخست سیمون وویچیچوفسکی از لهستان را با نتیجه 10 بر صفر شکست داد. در دور دوم، هند با نتیجه 10 بر 2 پراوین مالک را شکست داد و به مرحله یک چهارم نهایی رسید. آنها در این مرحله با عبور از سد سیمون مارچل اتریشی با نتیجه 14 بر 6 به مرحله نیمه نهایی راه یافتند. آنها در این مرحله در فینال حریارعلی خانیان دارنده مدال نقره زیر 23 سال اروپا ارمنستان را با نتیجه 4 بر 2 شکست دادند. آنها در این دیدار مقابل روسیه زیر 23 سال شکست خوردند و چرمن والیف دارنده مدال نقره جهان را با نتیجه 7 بر 6 مقابل روسیه شکست دادند و به مدال نقره دست یافتند.

علی سوادکوهی در وزن 79 کیلوگرم در دور نخست با نتیجه 4 بر 4 در هند از سد ویکی گذشت. آنها در دور دوم اکتاو حسن بلغارستانی را با نتیجه 10 بر صفر شکست دادند و راهی مرحله یک چهارم نهایی شدند. سوادکوهی در این مرحله با نتیجه ۷ بر صفر مغلوب ماگومد ماکومایف روسی شد. وی در این دیدار با نتیجه 8 بر 2 اشرف آشیروف از آذربایجان را شکست داد و به مدال برنز دست یافت.

سجاد غلامی در وزن 86 کیلوگرم در دور نخست در غیاب ابوبکر اباکاروف دارنده مدال برنز جهان از آذربایجان به پیروزی رسید. در این مرحله غلامی با نتیجه 5 بر صفر ارمنستان مارکوسیان را به مرحله نیمه نهایی رساند. آنها در این مرحله با نتیجه 9 بر صفر ایورس سامسونوکس از لتونی را شکست دادند و به فینال راه یافتند. غلامی در فینال با نتیجه 11 بر 4 مغلوب محمد علی اف از اوکراین در فینال شد.

خبر مرتبط:  از سرگیری اردوی کشتی فرنگی از ۱۵ آبان/ گرایی به کرونا مبتلا شد

در وزن 92 کیلوگرم امیرحسین فیروزپور در دور دوم کولیو دمیتروف از بلغارستان را با نتیجه 11 بر صفر شکست داد و راهی مرحله نیمه نهایی شد. دارنده مدال برنز قهرمانی جهان از آذربایجان نروژ در این مرحله مقابل عثمان نورماگومدوف فیروزپور با نتیجه 10 بر 7 شکست خورد و راهی مرحله مقدماتی شد. وی در این دیدار با نتیجه 10 بر صفر یوهانس مایر از آلمان را شکست داد و به مدال برنز دست یافت.

در وزن 97 کیلوگرم امیرعلی آذرپیرا در دور نخست با نتیجه 5 بر صفر واسیل پلیوچنکا از بلاروس را شکست داد. آنها در دور بعد و یک چهارم نهایی مقابل جوریکو اورتاشویلی از گرجستان با نتیجه 5 بر 3 پیروز شدند و راهی نیمه نهایی شدند. آذرپیرا در این مرحله با نتیجه 9 بر صفر جاناتان ایلو آمریکایی را شکست داد و راهی فینال شد. حریف وی در فینال با برتری 7 بر 3 برنده مدال نقره رادو لیفتر از مولداوی به مدال طلا دست یافت.

در وزن 125 کیلوگرم سعید مهدی هاشمی در مرحله یک چهارم نهایی در دور نخست با نتیجه 2 بر صفر سامان جبریلوف از مولداوی را شکست داد (حریفش مصدوم شد). وی در این مرحله با نتیجه 5 بر 3 از سد یاروسلاو اسلاویکوفسکی بلاروس گذشت و راهی نیمه نهایی شد. آنها در این مرحله در دیدار رده بندی به دلیل ضربه فنی مقابل عجمات خوسونوف از یونان با نتیجه 4 بر صفر شکست خوردند. هاشمی با عبور موهیت از سد هند با امتیاز 6 بر 3 به مدال برنز دست یافت.

رده بندی نفرات برتر این مسابقات به شرح زیر است:
55 کیلوگرم: 1- علی عباس رضازاده (آذربایجان) 2- بکبولات میرزنجار اولو (قرقیزستان) 3- احمد محمد نژاد جوان (ایران) و مانوئل خانزرتسیان (ارمنستان)
61 کیلوگرم: 3- آرسن هاراتونیان (ارمنستان) 2- آرتور چیبودف (روسیه) 3- آسیل آیتاکین (قزاقستان) و نارانجو نارمانداخ (مغولستان)… 12- مجید دستان (ایران)
65 کیلوگرم: 1- جورجیوس پیلیدیس (یونان) 2- ابراگیم عبدالرحمنوف (روسیه) 3- جیرادین براموف (آذربایجان) و جاویت آذر (ترکیه) … 11- سید حسن عبادی (ایران)
70 کیلوگرم: 1- آرنازار اکمت علی اف (قرقیزستان) 2- وازگن توانیان (ارمنستان) 3- علی اکبر فضلی (ایران) و نیکولای گراهموز (مولداوی)
74 کیلوگرم: 1- شرمن والیف (روسیه) 2- محمد صادق فیروزپور (ایران) 3- تاموری بریشویلی (گرجستان) و حریر علیقانیان (ارمنستان)
79 کیلوگرم: 1- ماگومد ماگومایف (روسیه) 2- رمضان ساری (ترکیه) 3- علی سوادکوهی (ایران) و آرمان آوگیان (ارمنستان)
86 کیلوگرم: 1- محمد علی اف (اوکراین) 2- سجاد غلامی (ایران) 3- لارس اففلی (آلمان) و ایورس ساموسونوکس (لتونی)
92 کیلوگرم: 1- عثمان نورماگومدوف (آذربایجان) 2- عجمت زاکوف (روسیه) 3- امیرحسین فیروزپور (ایران) و آرهان یایلازی (ترکیه)
97 کیلوگرم: 1- امیرعلی آذرپیرا (ایران) 2- رادو لیتفر (مولداوی) 3- جاناتان ایلو (آمریکا) و دانیلو استاسیوک (اوکراین)
125 کیلوگرم: 1- آنتونی کاسیوپی (آمریکا) 2- عجمت خسونوف (یونان) 3- سید مهدی هاشمی (ایران) و سیف الدین ماگومدوف (روسیه)

خبر مرتبط:  اولین تمرین المپیکی ها در توکیو بعد از یک سفر پرماجرا

رده بندی این مسابقات به شرح زیر است:
1- روسیه 145 امتیاز 2- ایران 140 امتیاز 3- ارمنستان 114 امتیاز 4- آذربایجان 93 امتیاز 5- ترکیه 72 امتیاز 6- اوکراین 56 امتیاز 7- آمریکا 54 امتیاز 8- مولداوی 53 امتیاز 9- قرقیزستان 49 امتیاز 140-49 امتیاز